Рецепти
Кростата од кајсии Ана Ѓорова

Колач со мармалад и мелени бадеми. Погоден и за појадок со чаша млеко.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(300 Грама)

Прашок за печиво(1/4 Пакување)

Маргарин(150 Грама)

Шеќер(280 Грама)

Јајце(3 )

Кисела павлака(2 Супени лажици)

Мармалад од кајсии(150 Грама)

Мелени бадеми(250 Грама)

Лимон(1/2 )

Ванилин шеќер(1 Пакување)

ПОДГОТОВКА

За подготовка на овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Измешајте ги брашното, прашакот за печиво, маргаринот, 80 грама шеќер, жолчките од јајце и киселата павлака и со дланките замесете тесто.
  2. Тестото поделете го на два дела од кои едниот подолем дел расукајте го со дебелина од 1 сантиметар, ставете го во округла тепсија, прободете го со вилушка на површината и печете го 20 минути на температура од 220°C, така што да биде половично испечено.
  3. Во меѓувреме расукајте го другиот мал дел и со нож исечете го во тенки ленти од прилика 1 см.
  4. Белките изматете ги со миксер во цврст снег, додајте го шеќерот, сокот и кората од лимонот, ванилиниот шеќер и мелените бадеми.
  5. Половично испеченото тесто извадете го од рерна и премачкајте го со филот од бадеми, потоа одозгора со мармаладот, а по врвовите наросете дополнително мелени бадеми по желба.
  6. Одозгора наредете ги лентите од тестото паралелно од двете страни и премачкајте ги со малку масло.
  7. Тестото вратете го повторно во рерна да се пече на 200°C додека не добие убава боја.
  8. Печената кростата сечете ја на триаголници и послужете ја топла.
Весела торта
Пуслици со ореви
Посни медени колачи
Суви колачи со лешници
Овошна векна
Колач од дуњи
Шеќерни јаболки
Лимон-колач
Руски колач со афион
Чоколаден куглоф
Туткана гибаница
Посен колач со кафе
Посен колач со мармалад од сливи
Колач со медени срца
Цимет ролнички со бадеми
Жолт куглов колач
Бисквит торта со јаболки
Пудинг колач со јаболки
Колач од моркови со крем
Чоколаден колач со јаболки и ореви
Еврејски колач
Француски штангли
Штангли со костен и чоколадо
Алегро колач
Бабин колач со јаболко
Блум штангли
Шербет пита со јаболки
Баклава со рогач и јаболки
Улутма од ореви
Лешник коцки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: