Рецепти
Бајадера од урми и кикирики Ана Ѓорова

Лесна, брза и непечена чоколадна ужина

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Маргарин(250 Грама)

Алва(таан 200 грама )

Млеко(100 Милилитри)

Црно чоколадо(250 Грама)

Шеќер(50 Грама)

Урми без семки(200 Грама)

Кикирики(дробени, печени и несолени 200 грама )

Мелени бисквити(300 Грама)

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Во тенџере на оган ставете ги млекото, шеќерот и 200 г чоколадо искршено на парчиња.
  2. Мешајте со лажица да се растопат, па тргнете од оган.
  3. Урмите ситно исечкајте ги и додајте ги во садот.
  4. Додајте ги бисквитите, кикириките, исечканата таан алва и маргаринот, па замесете ги состојките со рака.
  5. Смесата расплескајте ја на алуминиумска фолија намастена со масло.
  6. Бајадерата свиткајте ја во фолијата и ставете ја во замрзнувач.
  7. Преостанатото чоколадо растопете го со 1 лажица масло, па со него прелијте ја стегнатата бајадера.
  8. Врз неа може да наросите по желба дробени кикирики. Вратете повторно во фрижидер да се стегне.
Банана лепче
Банана залчиња
Ванила бомбици
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: