Рецепти
Баклава со јаболки Ана Ѓорова

Сочна овошна баклава со шмек на цимет што ќе ве освои со вкусот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(500 Грама)

Јаболко(1 кг киселкасти )

Јајце(2 )

Цимет(1 ќесичка )

Масло(1 Децилитар)

Јогурт(1 Чаша)

Гриз(50 Грама)

Шеќер(500 Грама)

Вода(2 Децилитри)

Лимон(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од минути

  1. Јаболките изрендајте ги, па додајте 200 г шеќер и циметот.
  2. Посебно пенесто изматете 2 јајца, додајте 1 дл масло, јогуртот и 50 г гриз. Смесата соединете ја со јаболките.
  3. Едната кора ставете на дното од плехот, па попрскајте ја со вода и со масло, врз неа ставете уште една кора, па филот од јаболки. Постапката повторувајте ја додека да се потроши целиот материјал.
  4. Последната кора премачкајте ја со масло, па колачот исечете го на коцки.
  5. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 35 минути.
  6. Во 2 дл вода растопете 300 г шеќер и додајте сок од 1 лимон.
  7. Врелата баклава прелијте ја со сирупот и сервирајте ја со парчиња портокал.
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: