Рецепти
Банана лепче Ана Ристеска

Ова е една од оние ужинки со кои нема да се чувствувате виновно ако изедете повеќе од едно парче. Бонус е што подготовката е мноогу едноставна и можете да го спремите за 10 минути, досадниот дел е чекањето додека се испече, но ако сте како мене и уживате во добри здрави БЛАГИ рецепти, се исплати 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Овесно брашно(1 Чаша)

Мелени бадеми(1 Чаша)

Ленено семе(мелено 1 Супена лажица)

Прашок за печиво(1/2 Кафена лажица)

Маслиново масло(1/4 Чаша)

Јајце(2 )

Зрела банана(3 мали или 2 средни )

Мед(1/4 Чаша)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА
  1. Започнете со тоа што ќе ја загреете рерната на 180 степени.
  2. Сувите состојки ставете ги во еден сад и промешајте ги.
  3. Бананите згмечете ги со вилушка или изблендитрајте ги и ставете ги во садот.
  4. Потоа додајте ги и останатите состојки, убаво промешајте и сипете ја смесата во тавче кое е обложено со харија за печење.
  5. За декорација одозгора можете да ставите една банана пресечена на пола, како што направив јас.
  6. Ставете да се пече 40-45 минути и толку.

 

Интересен факт: Зрелите банани содржат јаглени хидрати, потасиум и витамин Б6, што ги прави одлични за пред или после вежбање.

Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: