Рецепти
Батаци со рузмарин Ана Ѓорова

Пилешкото месо на овој начин е многу вкусно, а едноставно приготвено

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешки копан(4 )

Вегета(1 Супена лажица)

Сол(1 Кафена лажица)

Бибер(1/2 Кафена лажица)

Рузмарин(2 лажици сушен )

Масло(3-4 Супени лажици)

Вода(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Батаците прво убаво се одмрзнуваат, се мијат и се ставаат во тенџере на рингла да провријат.
  2. При варењето се додава една лажица сол.
  3. Откако ќе се сварат, тенџерето се трга од рингла и батаците се цедат од водата.
  4. Се премачкуваат од двете страни со вегета, сол и бибер.
  5. Се редат во тепсија за печење (претходно намастена со 3-4 лажици масло).
  6. Врз батаците се става рузмаринот, па се додава водата.
  7. Тавчето се завиткува во алуминиумска фолија и се става да се запече во загреана рерна.
  8. По половина час батаците се откриваат од фолијата и се допекуваат додека убаво заруменат.
  9. Се служат со тава ориз како гарнир.
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Свинско со праз
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Печени компири со говедско месо
Мариниран ослиќ (посно)
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Пикантно свинско
Свинско со пиво и со рузмарин
Домашни равиоли со сирење
Јагнешка чорба
Бурито со мешано месо
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Свински гулаш со наут
Тава со карфиол и месо
Пилешко рижото со грашок
Полнет крап во рерна
Печен ролат од свинско каре
Ролни од јунешко во доматен сос
Пикантно пилешко во слатко-кисел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: