Рецепти
Бела салата Ана Ристеска

Превкусна крем салата со ореви, краставици, шунка и урда

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Урда(500 Грама)

Сусам(200 Грама)

Ореви(100 Грама)

Краставица(2 )

Мајонез(2 Супени лажици)

Кисела павлака(500 Милилитри)

Шунка(350 Грама)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 20 минути

  1. Краставиците ги лупиме, ги сечкаме на ситни коцки и ги ставаме во длабок сад. И круговите шунка ги сечкаме на ситни коцки и ги додаваме во садот. Оревите ситно ги сечкаме и ги додаваме во садот.
  2. Во тава на оган го потпекуваме сусамот и го додаваме во садот.
  3. Во тава на оган го потпекуваме сусамот и го додаваме во садот. Ги додаваме киселата павлака, урдата и мајонезот. Посолуваме и наросуваме бибер. Ја промешуваме салатата и ја ставаме на чинија за сервирање.
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер
Кремаста салата со бело вино
Салата со рукола и модар патлиџан
Салата од буковки и павлака
Овошна салата со мед и ореви
Мароканска салата од портокал
Компир салата со сенф
Макарони салата со туна и ленено семе
Салата со млад компир и сланина
Овошна салата со ореви
Ладна салата од грав
Салата од бело месо и ориз
Пилешка салата со цвекло
Салата од миризливо овошје
Урда салата со краставици
Салата од макарони со кисели краставички и сирење
Грил-салата
Компир салата со јогурт
Салата со говедско месо
Салатa со пченка ( Sałatki z kukurydzą )
Салата со ориз, туна и тиквички
Компир салата
Лесна салата од тестенини
Тирокафтери

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: