Рецепти
Бисквит торта со киви и банани Ана Ѓорова

Егзотична торта со плазма бисквити и овошје што се припрема брзо и лесно без печење во рерна

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бисквити(Плазма 600 грама )

Маргарин(325 Грама)

Сок од портокал(газиран 400 мл )

Млеко(750 Милилитри)

Ванилин шеќер(2 ќесички )

Нишесте (пченкарен скроб)(150 Грама)

Јајце(4 )

Банана(4 )

Киви(5 )

Лимон(1 )

Слатка павлака(500 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во тенџере на оган растопете 125 г маргарин.
  2. Растопениот маргарин измешајте го во длабок сад со мелените бисквити, измешајте со лажица, потоа постепено додавајте го газираниот сок и мешајте ги состојките со дланките додека смесата се соедини.
  3. На чинија за торта ставете страничен дел од тркалезен калап за печење и во него нанесете ја смесата.
  4. За филот: во тенџере на оган ставете 500 мл млеко, шеќерот и ванилиниот шеќер. Во преостанатото млеко додајте го густинот и измешајте.
  5. Одделете ги жолчките од белките, жолчките додајте ги во млекото со густинот и мешајте со жица.
  6. Потоа непрекинато мешајќи со жицата, во зовриеното млеко во тенџерето на оган додајте ја содржината од млекото со густин и жолчка и варете додека кремот ја добие потребната густина.
  7. Во сад за матење со миксер пенасто изматете 200 г од преостанатиот путер, па додајте го во изладениот крем и матете со миксерот додека филот се соедини.
  8. Бананите и кивите излупете ги и исечкајте ги на коцки, па ставете ги во длабок сад и прелијте ги со лимоновиот сок за да не потемнат. Додајте ги во претходно подготвениот фил и измешајте.
  9. Филот нанесете го врз смесата на чинијата за торта, па ставете ја неколку часа во фрижидер.
  10. Во длабок сад со миксер матете ја слатката павлака додека ја добие потребната цврстина, па со шлагот премачкајте ја и украсете ја тортата со готварски шприц. Може да ја декорирате и со свежо овошје по желба.
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Посен колач со јаболко и банана
Шеќерни јаболки
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Сос од грав и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: