Рецепти
Блага погача со суво грозје (посно) Ана Ѓорова

Празнична блага погача со убав вкус и арома

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(1 Килограм)

Газирана вода(650 Милилитри)

Масло(1 Чаша)

Портокал(1 )

Лимон(1 )

Шеќер(3 грста )

Ванилин шеќер(1 )

Адитив(1 Кафена лажица)

Квасец(1 коцка )

Суво грозје(300 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 150 минути

  1. Лимонот и портокалот се цедат и сокот се полева во сувото грозје, па се остава да отстои околу еден час.
  2. Квасецот се замесува со киселата вода, маслото, шеќерот, ванилата, адитивот и малку брашно и се остава да стаса.
  3. Се додава сокот од лимон и портокал и преостанатото брашно и се замесува меко тесто.
  4. На крај се додава и сувото грозје, убаво се измесува и се остава да стаса еден час.
  5. Откако тестото ќе нарасне, се размесува и се дели на топки. Топките се редат во плех една до друга и се оставаат да стасаат уште 15 минути.
  6. Потоа погачата се пече 1 час на температура од 180 степени.
  7. Испечената погача се премачкува со вода со малку шеќер и масло за да има поубав сјај.
Шери бомбици
Подварок со куркума
Солена пита со маслинки
Мешана тава со месо и печурки
Чорба од пилешки гради
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Домашно кисело млеко
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Лешник карамел бомбици
Земички со лук
Мармалад од грозје со јаболки
Торта со фил од чоколадо и лимон
Брза пита со блитва и сирење
Варени ќофтиња со ориз
Шеќер паре
Пуслици со урми и бадеми
Гурабии со гриз
Чоколадна торта со суви сливи, урми и ореви
Манџа од полнети пиперки
Манџа од говедско месо и зеленчук
Колач со круши
Колач со сливи
Кифлички стапчиња
Торта со банани и ванила
Брз колач со шербет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: