Рецепти
Брз колач со шербет Ана Ѓорова

Послужете го со топка сладолед по вкус и со шолја кафе. На здравје!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Брашно(250 Грама)

Млеко(250 Милилитри)

Масло(4-5 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 )

Ванилин шеќер(1 )

Суво грозје(100 Грама)

Мелени ореви(100 Грама)

Кокосово брашно(100 Грама)

Шеќер(250 грама + 2 чаши за шербетот )

Вода(3 чаши (за шербетот) )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Јајцата се матат со 250 г шеќер, убаво како за торта.
  2. Се додава брашното, печивото, млекото, маслото и ванилиниот шеќер. Се меша.
  3. Потоа се додаваат и сувото грозје, кокосовото брашно и мелените ореви.
  4. Смесата се истура во подмачкано тавче и се пече на 150 степени околу 40 минути.
  5. Испечениот колач се сече на баклави или на коцки, па оладен се прелива со шербет (од 3 чаши вода и 2 чаши шеќер се варат на рингла и се меша додека шеќерот се растопи).
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: