Рецепти
Брза пита од тиква Ана Ристеска

Лесен и многу вкусен десерт кој е здрав, лесен за варење, богат со протеини и без рафиниран шеќер

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Тортиљи(1 )

Пире од варена тиква(2 Чаши)

Цимет(2 Кафени лажици)

Мед(3 Супени лажици)

Грчки јогурт(200 Грама)

Желатин(1 Пакување)

Вода(млака 3/4 Чаша)

Протеин од тиква(1 полна Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 20 минути

  1. Во длабок сад за печење ставете една поголема или три помали тортиљи. Притиснете ги така што ќе ја заземат формата на садот и ставете да се печат 10 минути во загреана рерна на 180 степени. Потоа извадете го садот и тргнете го на страна за тортиљите да се оладат.
  2. Во меѓувреме пирето од тиква ставете го во тенџере на тивок оган заедно со медот и циметот и гответе го додека смесата не стане млака.
  3. Од кога ќе се стопли префрлете ја во блендер заедно во желатинот кој го имате претходно растопено во 3/4 чаша со топла вода. Доколку сакате сега можете да додадете и протеин од семки од тиква. Блендирајте 1 минута.
  4. Потоа додајте го грчкиот јогурт, повторно блендирајте и смесата претурете ја врз печените тортиљи во садот. Ставете ја питата во фрижидер да стои минимум 4 часа или преку ноќ.
  5. Послужете ја со џем по желба.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Здрава проја со тиквички
Тарт со џем од малини
Шеќерни прженки
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Оревки
Сусам топчиња
Лут зелник
Тарт со вишни
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Француско „селско“ месо
Кнедли од џигер
Енергетски залчиња од тиква
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Чај со брусница и зачини
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Здраво чоколадно лепче
Ленени погачици
Чоколадни брауни од тиква
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: