Рецепти
Брзи колачи со рум и мед Ана Ѓорова

Одлични се за некоја прослава кога немате многу време да приготвувате сложени рецепти

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бисквити(150 Грама)

Мелени ореви(150 Грама)

Рум(25 Милилитри)

Мед(3 Супени лажици)

Црно чоколадо(200 Грама)

Еурокрем(200 Грама)

Путер(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 25 минути

  1. Се мешаат мелените бисквити, мелените ореви, румот и медот.
  2. Од смесата се прават топчиња со големина на лешник.
  3. Во тенџере на оган се става една лажица путер, еурокремот и чоколадото искршено на коцки и се растопуваат.
  4. Со чоколадната смеса се полнат хартиените кошнички до половина.
  5. Во средината на кошничките се става по едно топче од смесата со ореви, бисквити, рум и мед, па се оставаат во фрижидер да се стврднат.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: