Рецепти
Чај со јаболко Ана Ѓорова

Вкусен и зачинет чај со овошје што ќе ви стане омилен зимски пијалак

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


5 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Рендано јаболко(1/2 Чаша)

Ѓумбир(свеж 1 парче или во прав )

Зелен чај(2 ќесички )

Свеж сок од лимон(1 Супена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

Шеќер(1 Кафена лажица)

Бибер(1 Прстофат)

Вода(3 Чаши)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 15 минути

  1. Во тенџере на оган ставете ги сите состојки освен шеќерот и јаболкото и варете ја течноста додека да се намали на 2 чаши.
  2. Во меѓувреме јаболкото изрендајте го, а откако течноста во тенџерето ќе се намали, додајте го, покријте со капак и оставете да се вари 5 минути.
  3. Потоа процедете ја течноста со цедалка и додајте го шеќерот (може да го замените со друг засладувач по вкус како на пример со мед).
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: