Рецепти
Чоколаден чиа пудинг со портокал Ана Ѓорова

Овој здрав и вкусен рецепт може да го подготвите за појадок или за десерт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кокосово млеко(или друго по вкус 240 мл )

Чиа семе(40 Грама)

Какао(3 Супени лажици)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Сок од портокал(1 Супена лажица)

Рендана кора од лимон(1 Кафена лажица)

Мед(1-2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 5 минути

  1. Портокалот исцедете го, а лимонот добро измијте го и изрендајте ја кората.
  2. Потоа ставете ги во во сад со останатите состојки и мешајте додека се соединат.
  3. Оставете го пудингот да отстои 1 час во фрижидер пред послужување и послужете го со парчиња свеж портокал.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: