Рецепти
Чоколаден колач со јаболки и ореви Ана Ѓорова

Одличен за со шолја кафе или чај – пробајте, нема да погрешите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Шеќер(250 Грама)

Сечкани ореви(150 Грама)

Мелени ореви(200 Грама)

Јаболко(4 )

Масло(100 Милилитри)

Брашно(10 Супени лажици)

Црно чоколадо(150 Грама)

Прашок за печиво(1 )

Ванилин шеќер(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер, додајте ги мелените и сечканите ореви, ванилиниот шеќер и маслото.
  2. Потоа додајте ги брашното и прашокот за печиво, ренданите јаболки и 50 г рендано чоколадо, па мешајте со лажица додека смесата се соедини.
  3. Претурете ја смесата во намастена и набрашнета правоаголна тава и печете го колачот во рерна на 200 степени, 40 минути.
  4. Преостанатите 100 г чоколадо растопете ги во тенџере на оган и со тоа премачкајте го печениот колач.
  5. Наросете го колачот по желба и со шеќер во прав, исечете на коцки и послужете.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: