Рецепти
Чоколаден колач со ореви Ана Ѓорова

Десерт за вистинско уживање

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер во прав(150 грама (за кора) )

Јајце(2 (за кора) )

Вода(5 лажици (за кора) )

Сол(малку (за кора) )

Брашно(100 грама (за кора) )

Мелени ореви(50 грама (за кора) )

Прашак за печиво(1 (за кора) )

Млеко(4 дл (за фил) )

Брашно(4 лажици (за фил) )

Маргарин(170 грама (за фил) )

Мелени ореви(120 грама (за фил) )

Ванилин шеќер(1 (за фил) )

Црно чоколадо(100 грама (за чоколадна глазура) )

Шеќер во прав(3 лажици (за чоколадна глазура) )

Свинска маст(1 лажици (за чоколадна глазура) )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Жолчките изматете ги со шеќер во прав убаво со миксер. Потоа додајте ги водата, брашното, печивото и мелените ореви, па промешајте.
  2. Белките изматете ги во цврст шлаг, додајте ја солта, па соединете ги со претходната смеса.
  3. Тестото печете го во плех обложен со хартија за печење.
  4. Загрејте го млекото и додавајте го брашното со непрекинато матење со жица додека се згусне.
  5. Кремот оставете го да се излади.
  6. Маргаринот изматете го со шеќерот во прав и со ванилата, па соединете го со изладениот крем. Додајте ги оревите.
  7. Премачкајте го колачот со филот.
  8. Загрејте ја маста, додајте искршено чоколадо и шеќер во прав, па растопете ги на тивко во тенџере и прелијте го колачот. Може и да го исечете на коцки, па потоа коцките да ги прелиете со глазура.
Боранија со чедена сланина и компири
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Солена пита со маслинки
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Фритата со домат, туна и сирење
Чорба од пилешки гради
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Ориз салата со павлака
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Холандска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Земички со лук
Мини палачинки со крем
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Палачинки со спанаќ и кашкавал

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: