Рецепти
Чоколадни брауни од тиква Ана Ристеска

Никогаш нема да погодите дека овие превкусни чоколадни брауни колачи се без брашно и млеко. Одличен здрав десерт за сезонава

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце

Жолчка од јајце

Пире од варена тиква(1 Чаша)

Органски кокосов шеќер(3/4 Чаша)

Мед(2 Супени лажици)

Кокосово масло(3 Супени лажици)

Екстракт од ванила(2 Кафени лажици)

Какао(1 Чаша)

Сода бикарбона(1/2 Кафена лажица)

Хималајска сол(1 Прстофат)

Чоколадо од какао(сечкано 1/2 Чаша)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Тава за печење обложете ја со хартија за печење.
  2. Во сад измешајте ги тиквата, јајцето, жолчката, кокосовиот шеќер, медот, кокосовото масло и ванилата. Потоа додајте го просеаното какао, прашакот за печиво и солта и убаво промешајте.
  3. Додајте ги парчињата црно чоколадо, промешајте и сипете ја смесата во садот за печење.
  4. Печете ги 20-22 минути. Внимавајте да не ги препечете.
  5. Почекајте целосно да се оладат и послужете ги.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: