Рецепти
Чоколадни палачинки Ана Ѓорова

Брзи и лесни американски палачинки со чоколаден вкус кои ќе ги обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Млеко(125 Милилитри)

Масло(30 Милилитри)

Брашно(80 Грама)

Какао(20 Грама)

Шеќер(30 Грама)

Прашок за печиво(1/2 Пакување)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во подлабок сад ставете ги јајцето, млекото и маслото.
  2. Потоа додајте ги брашното, какаото, шеќерот, прашокот за печиво и измешајте со жица за матење да нема грутки. Оставете ја смесата да отстои 10-тина минути.
  3. Во тава ставете малку масло да се загрее, па со црпалка земајте малку од смесата и пржете помали и подебели палачинки од двете страни.
  4. Послужете ги палачинките по вкус – со чоколаден прелив, шлаг или додаток по желба.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: