Рецепти
Чорба без масло Ана Ѓорова

Вкусна домашна чорбичка од праз, моркови и пиперки. Добар апетит!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Морков(1 поголем )

Праз(2 страка )

Сува везена црвена пиперка(1 )

Ориз(1 филџан )

Брашно(2 Супени лажици)

Сол

Вода(по потреба )

Суво нане

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере ставете го брашното и додавајте по малку вода со постојано мешање за убаво да се раствори.
  2. Во оваа смеса се додаваат претходно исчистениот, измиен и исечкан морков, исечканиот праз и една цела пиперка.
  3. Пиперката се остава да се вари додека чорбата врие околу 20-тина минути, потоа се вари, убаво се гмечи со малку сол додека ѝ излезе лушпата, па таака изгмечена се враќа назад во тенџерето кај чорбата.
  4. Во тенџерето се додава и оризот, па се вари додека се свари оризот. Чорбата се посолува по вкус.
  5. Кога чорбата е готова, се додава сушено нане или свежо исечкано и се сервира.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: