Рецепти
Чорба со кисели краставички Ана Ѓорова

Може да се послужи како вкусно предјадење или како лесно главно јадење, а има доста необичен и интересен вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кисели краставички(5 )

Кромид(2 Главици)

Путер(2 Супени лажици)

Брашно(2 Супени лажици)

Жолчка од јајце(3 )

Кисела павлака(150 Милилитри)

Пилешка супа(1 Литар)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Кромидот пржете го на 1 лажица путер во тава на оган. Додајте неколку лажици пилешка супа од коцка и динстајте околу 10-тина минути.
  2. Во меѓувреме ситно изрендајте ги киселите краставички.
  3. На 1 лажица путер во тенџере на оган се пропржува брашното и постепено се додава од супата со постојано мешање да не се направат грутки.
  4. Се додаваат киселите краставички и динстаниот кромид и чорбата се вари уште 10-тина минути.
  5. Во друг сад се мешаат жолчките со павлаката, па се додаваат во тенџерето со чорбата, убаво се меша и се доварува уште кратко пред да се послужи.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: