Рецепти
Десерт кус-кус Ана Ристеска

Здрав вегетаријански десерт со кускус, суво овошје и црно чоколадо кој вреди да го пробате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кускус(200 Грама)

Свеж сок од лимон(700 Милилитри)

Суво грозје(60 Грама)

Суви сливи(60 Грама)

Вода(300 Милилитри)

Мелени бадеми(30 Грама)

Лимонска киселина(1 Прстофат)

Рендана кора од портокал(1 Кафена лажица)

Чоколадо од какао(40 Грама)

Кокосово масло(20 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Сокот од портокал се зоврива, се додава кускус и се остава 5 минути да набабри.
  2. Кога ќе набабри, се префрла во калап обложен со хартија за печење и се израмнува. Се остава да се стегне.
  3. Сувото грозје и сливите се варат 10 минути во 300 мл вода. Се процедуваат и се оставаат да се изладат.
  4. Изладени ги блендираме и ги промешуваме со бадемите, лимонска киселина и со кората од портокал.
  5. Смесата ја нанесуваме врз кускусот и ја израмнуваме.
  6. Чоколадото и кокосовото масло ги растопуваме, па смесата ја нанесуваме врз десертот и наросуваме со печени бадеми.
Кесадии со туна
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Шпагети во мексикански сос
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Мафини со јаболки и моркови
Салата од брокула со прелив од јогурт
Риба со жалфија
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Овесно смути со кафе
Мухалебија
Просо со брокула (посно)
Намаз од рукола
Полнети јајца со кајмак
Пилешко во сос од горгонзола
Шарена бисквит торта со чоколадо
Смути со киви и шумско овошје
Буковки со салата од туна
Меден ролат
Шишќебап во сос
Тестенини на шпански начин
Свечена слоевита салата
Домашен ликер од калинки
Тесто без јајца
Шејк со јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: