Рецепти
Домашен пудинг од вишни и капини Ана Ѓорова

Лесен и освежителен десерт за по ручекот кој одлично оди со чаша ладно црвено вино

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Замрзнати вишни(300 грама )

Капини(замрзнати 300 грама )

Портокал(1 )

Шеќер(5 Супени лажици)

Лимон(1 )

Нишесте (пченкарен скроб)(5 Супени лажици)

Вода(70 Милилитри)

Млеко(200 Милилитри)

Шлаг во прав(2 ќесички )

Ванилин шеќер(2 ќесички )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Цедениот сок од портокалот ставете го во тенџере на оган заедно со шеќерот, ванилиниот шеќер, ренданата кора од лимон, капините и вишните.
  2. Во садот со густинот налејте ја водата и промешајте.
  3. Откако течноста со сокот од портокал ќе зоврие, додајте го размешаниот густин и мешајте со жица за матење додека пудингот ја добие потребната густина. Сервирајте го во стаклена чаша.
  4. Во друг сад со миксер изматете ги шлагот и млекото додека добиете цврст снег, па украсете го пудингот со шлаг и со чоколадни трошки. Може да го украсите и со свежи капини или вишни или друго овошје и со цимет.
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Ѓевречиња од мелено месо
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Пилешко со брокули и соја сос
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Топло чоколадо со црвено вино
Смути со калинки
Чоколадни палачинки
Похувани буковки
Салата со карфиол и маслинки
Бели пралини
Салата со компири и туна
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: