Рецепти
Домашна гужвана пита Ана Ѓорова

Вкусна домашна пита со фил од компир и праз за одлично предјадење или појадок со чаша јогурт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Квасец(20 Грама)

Масло(100 Милилитри)

Млеко(100 Милилитри)

Јогурт(100 Милилитри)

Шеќер(1/2 кафена лажица )

Сол(1 рамна кафена лажица )

Путер(125 Грама)

Компир(2 варени )

Младо кравјо сирење(200 Грама)

Кајмак(2 Супени лажици)

Праз(2 страка белиот дел )

Газирана вода(100 Милилитри)

Јајце(1 )

Павлака(неутрална 3 лажици )

Ленено семе(или сусам за одозгора )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во млакото млеко додајте ги шеќерот, квасецот и малку брашно. Оставете квасецот да стаса.
  2. Соединете ги маслото, јогуртот и солта, додајте го млекото со стасаниот квасец и замесете тесто.
  3. Оставете го тестото да стасува 30 минути.
  4. Празот исечкајте го и испржете го на малку масло, па измешајте го во сад со исечканиот варен компир.
  5. Од стасаното тесто развлечете поголем правоаголник, премачкајте со путер и од потесната страна свиткајте ролат.
  6. Ролованото тесто поделете го на 6 еднакви дела, од секој дел развлечете помал правоаголник.
  7. На 2/3 од секој правоаголник распоредете го филот.
  8. Протнете ги прстите под тестото на местото каде што се наоѓа филот и набирајте го тестото (направете фалти), а потоа прекријте со тестото без фил.
  9. Наредете во тава со големина 22 х 38 см или во некоја со приближна големина и оставете да стасува 20 минути.
  10. Потоа прелијте со изматено јајце и неутрална павлака, наросете со ленот и печете 30 минути во рерна загреана на 200 степени.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: