Рецепти
Доматна чорба со црвена леќа Ана Ѓорова

Вкусна и лесна чорбичка за вегетаријански ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кромид(1 Главица)

Морков(1 )

Кумин(1 Супена лажица)

Буковец(малку )

Црвена леќа(3 Супени лажици)

Домат(400 Грама)

Коцка за супа-бујон(1 )

Вода(300 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Кромидот и морковот ситно се сечкаат, па се пржат на тивок оган. Се додаваат 1 лажица кумин и буковец по вкус.
  2. Кога ќе биде испржен кромидот, во садот се додаваат претходно излупени и исечкани домати, исчистената црвена леќа и водата со растворената коцка за супа.
  3. Сето ова се остава да врие од 15-20 минути, потоа сите состојки се процедуваат во еден сад, па кога малку ќе се оладат, се ставаат во блендер и се блендираат.
  4. Блендираната смеса се враќа во течноста и убаво се промешува.
  5. Доматната чорба се сервира во чинија со парче леб.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: