Рецепти
Енергетски залчиња од тиква Ана Ристеска

Подгответе се да уживате во овие енергетски залчиња со вкус на пита од тиква кои се совршената слатка ужинка

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Урми без семки(1 Чаша)

Пекан ореви(1/2 Чаша)

Пире од варена тиква(1/3 Чаша)

Кокосови снегулки(1/4 Чаша)

Екстракт од ванила(2 Кафени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Морско оревче(1/4 Кафена лажица)

Сол(прстофат )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 20 минути

  1. Ставете ги урмите во сад со вода и оставете да киснат 10ина минути, а потоа изцедете ги.
  2. Ставете ги пеканите во блендер и блендирајте додека не се убаво сомелени. Додајте ги останатите состојки, вклучувајќи ги и урмите и блендирајте додека сите состојки не се соединат. Ставете ја смесата во фрижидер 30 минути да се олади.
  3. Формирајте бомбици со големина на орев и чувајте ги во фрижидер.
Банана лепче
Банана залчиња
Ванила бомбици
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: