Рецепти
Евтин колач со јаболко (посно) Ана Ѓорова

Домашен колач со состојки што веќе ги имате во кујната

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(5 )

Шеќер(3 Чаши)

Масло(2 Чаши)

Брашно(5 Чаши)

Цимет(1 ќесичка )

Сода бикарбона(1 ќесичка )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките се мијат и брзо се рендаат за да не потемнат.
  2. Потоа во изренданите јаболки се мешаат маслото, брашното, шеќерот, содата и циметот, па смесата се остава 1 час во фрижидер.
  3. Потоа се претура во подмачкан и набрашнет плех да се пече на 200 степени додека колачот да добие убава кафена боја.
  4. По желба колачот може да го премачкате со мармалад или да го поросите со шеќер во прав.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: