Рецепти
Фетучини со лосос сос Ана Ристеска

Лесен ручен во вкусен лосос сос кој ви предлагаме да го послужите со бело вино

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Во тава на оган со загреано маслиново масло го додаваме маргаринот и мешаме со лажица.
  2. Чешнињата лук ситно ги сечкаме и откако маргаринот ќе се растопи ги додаваме во тавата.
  3. Шампињоните ги сечеме на листови, ги додаваме во тавата со запржениот лук и мешаме со лажицата.
  4. На кременадлите од лосос им ги отстрануваме коските, а месото го сечкаме на парчиња.
  5. Откако шампињоните ќе се испржат во тавата ги додаваме пачињата лосос. Маслинките ги сечкаме на тенки кругови и ги додаваме во тавата. Зачинуваме со сол и бибер и промешуваме.
  6. Откако лососот ќе се испржи го додаваме крем сирењето, промешуваме со лажицата и динстаме додека сосот не ја добие потребната густина.
  7. Во тенџере со зовриена посолена вода на оган ги вариме фетучините, ги цедиме во цедалка и ги ставаме на чинија за сервирање. Врз нив го нанесуваме лосос сосот.
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Свинско печено во маринада
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Октопод во бело вино
Крап на кромид (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Пилешка пепиторија
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Пилешки крилца со сусам
Варени ќофтиња со ориз
Компири во кремаст сос
Пилешки прсти во рерна
Мелено месо со зеленчук и пире
Чорба од лигњи

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: