Рецепти
Гибаница мафини Ана Ристеска

Брзи мафини со сирење и рукола за вкусно предјадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(150 Грама)

Магдонос

Јајце(3 )

Сирење(350 Грама)

Млад кромид(2 )

Сода бикарбона(1/2 Кафена лажица)

Сусам(50 Грама)

Путер(70 Грама)

Јогурт(200 Милилитри)

Копар(3 Гранчиња )

Рукола(1 Китка)

Масло

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Магдоносот, младиот кромид и руколата ситно ги сечкаме и ги ставаме во длабок сад. Гранчињата копар ги сечкаме на парчиња и ги додаваме во садот.
  2. Ги додаваме сода бикарбоната, јогуртот и 100 мл масло.
  3. На покрупната страна од рендето во садот го рендаме сирењето. Јајцата ги кршиме и ги додаваме во садот. Наросуваме бибер и ја мешаме смесата со жица.
  4. Корите ги кинеме на парчиња, ги додаваме во садот и мешаме со лажица.
  5. Во тенџере на оган го топиме путерот. Со готварска четка со растопен путер ги намрсуваме длабнатините во калапот за мафини.
  6. Со лажица во длабнатините ставаме од смесата во длабокиот сад и наросуваме сусам.
  7. Го ставаме калапот во рерна и печеме 30 минути на 180 степени и го вадиме од рерна.
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Палачинки од сладок компир

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: