Рецепти
Ирски колачи со јаболко Ана Ѓорова

Одличен рецепт за десерт за љубителите на јаболките

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(250 Грама)

Путер(150 Грама)

Шеќер(120 Грама)

Јајце(1 )

Јаболко(3 благи )

Прашок за печиво(1 и пол лажичка )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Јаболките добро измијте ги, излупете ги и исчистете ги од семките и од дршките. Печете ги во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
  2. Во меѓувреме замесете тесто од брашното, печивото, путерот (претходно оставете го да омекне на собна температура и исечете го на коцки), шеќерот и јајцето.
  3. Тестото формирајте го во топка, обвиткајте го во проѕирна хартија и оставете го 1 час во фрижидер.
  4. Замесете го тестото со дебелина од околу 3 мм, па сечете го на кругови со околу 5 см дијаметар.
  5. Печените јаболки изблендирајте ги.
  6. Круговите тесто поделете ги во две еднакви купчиња: во едната половина ставете лажичка јаболко во средината на секое тесто, па покријте ги со другата половина тесто.
  7. Печете ги колачите во претходно загреана рерна на 180 степени, 15 минути.
  8. Оставете да се оладат, па посипете ги со цимет и шеќер во прав.
Потпечена зелка со наут
Тарт со праз
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Чоколадни кроасани
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Филе Велингтон
Ленени погачици
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Лимон-колач
Руски колач со афион
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Домашни равиоли со сирење
Посен куглов со суво овошје
Јагнешка чорба
Свинско со свежи буковки
Бабини кифлички
Ролнички со крем
Јагнешко печено со пиво
Свински гулаш со наут
Цимет ролнички со бадеми
Коцки со какао
Полнет крап во рерна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: