Рецепти
Јагнешко со бамји Ана Ѓорова

Јагнешкото месо на овој начин е многу вкусно и едноставно за подготовка

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јагнешко месо(со коска 1 Килограм)

Бамја(150 Грама)

Доматно пире(250 Грама)

Лимон(1 )

Кромид(1 Главица)

Вегета

Сол

Бибер

Каранфилче(1 Кафена лажица)

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Јагнешкото месо исечете го на покрупно и зачинете го со сол, бибер и вегета. Пржете го на загреано масло во тенџере на оган.
  2. Откако месото ќе се испржи од двете страни, извадете го од тенџерето и во тенџерето на преостанатата маснотија пржете го кромидот.
  3. Откако кромидот ќе омекне, додајте ги каранфилчињата и доматното пире.
  4. Промешајте и во тенџерето вратете ги испржените парчиња јагнешко месо.
  5. Налејте околу 700 мл врела вода и зачинете по вкус.
  6. Во друго тенџере на оган зовријте вода и додајте половина од лимоновиот сок, па ставете ги бамјите да се варат.
  7. Омекнатите бамји ставете ги во длабока чинија и прелијте ги со преостанатиот лимонов сок.
  8. Кога ќе се свари месото, додајте ги бамјите во тенџерето и промешајте.
  9. Откако бамјите ќе го впијат вкусот од јагнешкото месо, сервирајте.
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Француско „селско“ месо
Вкусна димена салама
Кнедли од џигер
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Посна сарма со праз и шампињони
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: