Рецепти
Каипироска коктел со јагоди Ана Ѓорова

Летен бразилски алкохолен коктел со варијанта од јагода што му дава посебен шмек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зелен лимон(1 )

Јагоди(50 Грама)

Шеќер(1 Супена лажица)

Водка(50 Милилитри)

Коцки мраз(10 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути

  1. Зелениот лимон и јагодите добро измијте ги и исечете ги на коцкички.
  2. Во чашата ставете го зелениот лимон со шеќерот.
  3. Со толчник гмечете ги, па додајте ги јагодите и продолжете да ги гмечите додека да добиете пире од јагодите.
  4. Коцките мраз искршете ги: ставете ги во крпа на тврда површина и одозгора мавајте ги со дрвено сукало.
  5. Ставете го мразот во чашата, додајте ја водката и вашиот коктел е готов.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: