Рецепти
Карамелизирано свинско каре со праз Ана Ристеска

Свинско каре во сос со праз како идеја за неделниот ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 140 минути

  1. Посипете го шеќерпт на дното на еден сад и оставете го да се карамелизира на умерен оган.
  2. Кога ќе добие жолтеникаво-кафеава боја додајте 2 л топла вода и оставете ја да зоврие, додајте ги месото и 1 лажичка сол и 1 лажичка бибер.
  3. Оставете да се пржи 2 часа.
  4. Белиот дел од празот исечете го на тенки стапчиња. Кога месото ќе биде готово, извадете го од сосот од пржењето и држете го покриено на топло место.
  5. Процедете го сосот од пржењето и 2 дл од него ставете го во еден сад. Додајте ги ѓумбирот и празот и оставете ги да се пржат 5 минути.
  6. Зелениот дел од празот ситно исечкајте го и додајте го на сосот, заедно со скробот растворен во 2 лажици супа.
  7. Посолете го и оставете го да се згусне уште 2 минути на тивок оган. Мешајте ги повремено. Месото исечете ги на тенки парчиња и сервирајте го полеано со сосот.
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Свинско со праз
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Печени компири со говедско месо
Мариниран ослиќ (посно)
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Пикантно свинско
Свинско со пиво и со рузмарин
Домашни равиоли со сирење
Јагнешка чорба
Бурито со мешано месо
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Свински гулаш со наут
Тава со карфиол и месо
Пилешко рижото со грашок
Полнет крап во рерна
Печен ролат од свинско каре
Ролни од јунешко во доматен сос
Пикантно пилешко во слатко-кисел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: