Рецепти
Кифлички стапчиња Ана Ѓорова

Одличен рецепт за домашни кифлички што ќе ви станат омилени

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Млеко(500 Милилитри)

Масло(3 Чаши)

Квасец(1 и пол коцка )

Сол(3 Кафена лажица)

Шеќер(3 Кафена лажица)

Јајце(3 за тестото само белките, а жолчките за премачкување на кифлите )

Брашно(1 килограм, а по потреба и повеќе )

Сусам

Маргарин

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Од сите состојки замесете меко тесто и оставете го да отстои 10-тина минути, а потоа поделете го на 8 еднакви парчиња.
  2. Секое од парчињата се дели на 8 топчиња, па од топчињата се месат кифлички така што ќе бидат поиздолжени.
  3. Кифличките се редат во намастен плех.
  4. Се премачкуваат со 3 изматени жолчки, се наросуваат со сусам и врз нив се ренда маргарин.
  5. Се печат во загреана рерна 30 минути или додека заруменат.
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: