MoeMeni
Рецепти
Кинеска салата Ана Ѓорова

Одлична за на трпезата во комбинација со солени јадења и печива

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Ориз(1 Чаша)

Сирење(150 Грама)

Шунка(100 Грама)

Кашкавал(100 Грама)

Кисели краставички(5-7 )

Мелени ореви(100 Грама)

Лук(5-6 Чешниња)

Кисела павлака(2 Чаши)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Оризот се вари, потоа добро се цеди од водата.
  2. Кашкавалот, шунката и краставичките ситно се сечкаат, сирењето се дроби со виљушка, а оревите се мелат.
  3. Лукот добро и ситно се толчи, а може да употребите и лук во прав.
  4. Откако ќе се приготват состојките, се мешаат и се посолуваат по вкус, а може да се стави и малку вегета.
  5. Се додава павлака и салатата повторно се промешува, па се распоредува во помали чинии или во еден поголем сад, одозгора се прекрива со слој павлака и се декорира по желба.
  6. Салатата се покрива со фолија и се чува во фрижидер, па се послужува ладна.
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: