Рецепти
Ќофте од спанаќ Ана Ристеска

Лесен и вкусен рецепт за ќофтиња од зеленчук што одлично одат со кисело млеко за ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Спанаќ(1/2 Килограм)

Јајце(1 )

Лебни трошки(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

Свинска маст

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Спанаќот сварете го, а потоа сомелете го.
  2. На сомелениот спанаќ додајте една лажица лебни трошки, сол по вкус, црн пипер и едно јајце.
  3. Сето ова добро замесето го.
  4. Ќофтињата извалкајте ги прво во матени јајца, па брашно и на крај лебни трошки. Пржете ги од двете страни додека убаво заруменат.
  5. Служете ги со кисело млеко.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: