Рецепти
Кокос коцки Ана Ѓорова

Вкусни кокосови коцки за одличен десерт со кафето

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Брашно(12 Супени лажици)

Масло(12 Супени лажици)

Шеќер(12 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Кокос(2 Пакувања)

Вода(400 мл за шербет )

Шеќер(400 грама за шербет )

Какао(неколку лажици )

Црно чоколадо(1 Пакување)

Масло(2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во сад со миксер убаво изматете ги јајцата и 12 лажици шеќер.
  2. Додајте ги брашното, 12 лажици масло, прашокот за печиво и 1 ќесичка кокос и убаво промешајте со лажица да се соединат состојките и да нема грутки.
  3. Потоа поделете ја смесата на два дела: едната смеса претурете ја во подмачкан плех за печење, а во вториот дел од смесата се додаваат неколку лажици какао и се меша, па се истура врз белата смеса.
  4. Печете го колачот во рерна на 200°C околу 40 минути.
  5. Сварете шербет од 400 г шеќер и 400 мл вода во тенџере на оган додека шеќерот да се растопи, а потоа прелијте го колачот со шербетот.
  6. По желба може да го прелиете колачот и со растопено чоколадо со 2 лажици масло и да го наросите со 1 пакетче кокос.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: