Рецепти
Колач од дуњи Ана Ѓорова

Вкусен колач со одлична арома на ванила

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Дуња(1 Килограм)

Вода(1 Литар)

Шеќер(500 Грама)

Посни бисквити(150 Грама)

Пудинг од ванила(2 Пакувања)

Шлаг во прав(2 Пакувања)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере на оган зовријте ги шеќерот и водата, додајте ги исчистените и исечкани дуњи и варете компот (на крај треба да остане околу 5 дл вода).
  2. Тепсијата премачкајте ја со масло и на дното наредете ги бисквитите.
  3. Сварените дуњи процедете ги, испасирајте ги и нанесете ги врз бисквитите.
  4. Во исцедениот сок од дуњи сварете го пудингот од ванила, а потоа прелијте го врз дуњите.
  5. Колачот оставете го да се излади, па премачкајте го со изматен шлаг.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: