Рецепти
Колач од моркови со крем Ана Ѓорова

Едноставен рецепт за колач што оваа комбинација позитивно ќе ве изненади

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Масло(300 Грама)

Шеќер(400 Грама)

Брашно(250 Грама)

Сода бикарбона(2 Кафени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Рендан морков(350 Грама)

Сечкани ореви(120 Грама)

Крем сирење(250 Грама)

Шеќер во прав(250 Грама)

Путер(125 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер додека шеќерот се растопи.
  2. Потоа додајте ги маслото, циметот, содата бикарбона, брашното, оревите и ренданите моркови, па матете со миксерот додека смесата се соедини.
  3. Правоаголна тава за печење намастете ја со масло и набрашнете ја, па во неа претурете ја смесата.
  4. Печете го колачот во рерна на 200 степени, 40 минути.
  5. Во меѓувреме изматете ги путерот и шеќерот во прав, додајте го крем сирењето и матете додека кремот се соедини.
  6. Печениот колач премачкајте го со кремот, исечете го на коцки и наросете уште сечкани ореви по желба.
Чоколадни палачинки
Колач од моркови со крем
Чоколаден брауни колач со малини
Леб од тиква
Фаџ со суви смокви
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Вегански чизкејк со боровинки
Тарт со круши и малини
Американски овесни палачинки
Мохито со лубеница
Мохито со ананас
Мохито со малини
Чизкејк со лубеница
Нутела мафини
Палачинки со лимон и афион
Торта од лимон и боровници
Чизкејк со цреши
Каипироска коктел со јагоди
Мус од јагоди
Мини чизкејк со јогурт
Пилешки ражничи на хавајски начин
Пинаколада
Орео милкшејк
Куба либре коктел
Браунис со орео колачи
Мохито
Американски палачинки во сос од јагоди
Колачи на стапче
Чоколаден фаџ
Американски палачинки со овошје

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: