Рецепти
Колач со јаболки и ореви Ана Ѓорова

Бабин рецепт за едноставен и вкусен домашен колач

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(2 поголеми )

Шеќер(1 Чаша)

Сода бикарбона(1/2 ќесичка )

Брашно(2 Чаши)

Масло(2 Чаши)

Ореви(200 Грама)

Мармалад од кајсии(за премачкување )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките се лупат, се чистат и се рендаат, па се мешаат со шеќерот и содата. Смесата се остава да отстои 1 час.
  2. Во истиот сад едно по едно се додаваат маслото, брашното и толчените ореви.
  3. Смесата добро се меша и се изедначува, па се претура во намастен плех бр. 28.
  4. Се пече во рерна на 200 степени околу 40 минути.
  5. Потоа откако колачот убаво ќе се испече и ќе добие румена боја, се вади од рерна и се премачкува со загреан џем од кајсии.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: