Рецепти
Колач со круши Ана Ѓорова

Брз и лесен колач со круши што одлично оди со шолја кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Брашно(8 Супени лажици)

Шеќер(8 Супени лажици)

Прашак за печиво(1 )

Ванилин шеќер(1 )

Масло(100 Милилитри)

Млеко(100 Милилитри)

Круша(6-7 позрели )

Лешник(100-150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Јајцата и шеќерот се матат со миксер.
  2. Откако добро ќе се изматат, се додаваат маслото, млекото, брашното, печивото и исечканите лешници, па се меша со лажица.
  3. Половина од смесата се става во подмачкан калап и малку се запекува.
  4. Во меѓувреме се лупат и се рендаат крушите, се посипуваат со ванилиниот шеќер.
  5. Пандишпанот се вади од рерна, се додаваат врз него крушите и се поливаат со другата половина од тестото (измешана со 1 лажица какао).
  6. Колачот се враќа во рерна да се допече, па се остава малку да се олади, се сече и се посипува со кокос или шеќер во прав.
Боранија со чедена сланина и компири
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Солена пита со маслинки
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Фритата со домат, туна и сирење
Чорба од пилешки гради
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Ориз салата со павлака
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Холандска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Земички со лук
Мини палачинки со крем
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Палачинки со спанаќ и кашкавал

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: