Рецепти
Колач со сливи Ана Ѓорова

Освен со свежи, сини сливи, колачот може да го подготвите со било кое свежо сезонско овошје по вкус или со замрзнато овошје

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Брашно(15 Супени лажици)

Масло(15 Супени лажици)

Кисела павлака(15 Супени лажици)

Шеќер(15 Супени лажици)

Ванилин шеќер(1 Пакување)

Прашак за печиво(1 Пакување)

Слива(500 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Во длабок сад добро изматете ги шеќерот и јајцата.
  2. Откако ќе се изматат, се додаваат киселата павлака (или кисело млеко), маслото, брашното, печивото и ванилиниот шеќер.
  3. Откако убаво ќе се измати, половина од смесата се истура во подмачкана тепсија бр. 32 и се пече околу 15 минути во загреана рера на 250°C.
  4. Во меѓувреме исечкајте ги сливите на коцкички, поросете ги со крупен шеќер и оставете ги малку да отстојат.
  5. Овошјето распоредете го врз печеното тесто рамномерно низ целата површина, потоа истурете го одозгора преостанатото тесто.
  6. Допечете го колачот на 180°C додека убаво зарумени.
  7. Исечете на парчиња и посипете го колачот со шеќер во прав.
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Свинско печено во маринада
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Торта со фил од чоколадо и лимон
Торта слоново око
Торта со јагоди и крем од ванила
Чоколадна торта со суви сливи, урми и ореви
Колач со круши
Колач со сливи
Вегански чизкејк со боровинки
Испукани колачиња со какао
Брзи колачи со рум и мед
Торта со банани и ванила
Класична чоколадна торта
Обланда со бисквити
Куглов со ресани
Брз колач со шербет
Сладолед торта со вишни
Бисквит торта со чоколадо
Здрав сникерс
Парена торта со чоколадо
Шлаг торта со капучино
Баклава со кадаиф
Чоколаден колач со ореви
Урма торта
Непечена песок торта
Лесен чоколаден колач

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: