Рецепти
Колачи со банана и ленено семе Ана Ѓорова

Здрав, брз и лесен рецепт за колачи што може да ги подготвите за ужина или за појадок со чаша млеко

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(1 )

Јајце(1 )

Прашок за печиво(1/2 Кафена лажица)

Црно чоколадо(6 коцки )

Кокосово брашно(3 Супени лажици)

Ленено семе(2 Супени лажици)

Какао(1 Супена лажица)

Кикирики(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 25 минути

  1. Изматете ги белките во цврст крем, па додајте ги круговите банана. Матете додека добиете хомогена смеса, па тогаш додајте ги и жолчките.
  2. Додајте го лененото семе, какаото, кокосот, печивото и сечканото чоколадо, па измешајте.
  3. Смесата треба да биде ретка бидејќи колачите треба да се меки, а ако ви е премногу течна може да додадете уште суви состојки.
  4. Плехот обложете го со хартија за печење и ставајте со лажица од смесата со растојание едно од друго.
  5. Посипете ги со сечкани кикирики и печете ги околу 15 минути во загреана рерна на 180 степени.
  6. Откако ќе се испечат колачите, почекајте да се оладат,  па тогаш одлепете ги од хартијата.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: