Рецепти
Колачиња со банана и урми Ана Ристеска

Брз, лесен и здрав десерт без шеќер во кој ќе уживате без грижа на совест 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(2 )

Кокосови снегулки(1 1/2 Чаша)

Кокосово масло(2 Супени лажици)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Сол(1 Прстофат)

Урми(7 )

Таан од сусам(1 Супена лажица)

Мед(1 Супена лажица)

Какао(2 Супени лажици)

Кокосово масло(стопено за преливот 1/4 Чаша)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Бананите, кокосовите снегулки, сода бикарбоната, кокосовото масло и солта ставете ги во блендер и блендирајте ги додека не се добие хомогена смеса.
  2. Урмите исечкајте ги на коцки.
  3. Смесата од блендерот префрлете ја во сад и додајте ги исечканите урми. Промешајте и доколку сакате додајте сечкани бадеми.
  4. Со раце формирајте ги колачињата и ставете ги да се печат на тава обложена со хартија за печење во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.
  5. Кога ќе бидат готови оставете ги да се оладат а за тоа време подгответе го чоколадниот прелив.
  6. Измешајте ги заедно таанот од сусам, медот, кокосовото масло и какаото.
  7. Декорирајте ги со чоколадниот прелив по желба.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: