Рецепти
Колачиња со ѓумбир и чоколадо Ана Ѓорова

Брзи и лесни путер колачиња што одлично одат со омиленото кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(200 Грама)

Путер(120 Грама)

Шеќер(60 Грама)

Јајце(1 )

Ванилин шеќер(1 ќесичка )

Ѓумбир во прав(1 Кафена лажица)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Црно чоколадо(130 Грама)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Путерот (претходно изваден од фрижидер да омекне на собна температура и исечкан на коцки) и шеќерот изматете ги пенасто со миксер додека добиете хомоген крем.
  2. Во друг сад со виљушка малку измешајте го јајцето со ванилиниот шеќер и додајте ги кај путерот.
  3. Во садот со путерот додајте го брашното измешано со печивото, ѓумбирот во прав и прстофат сол.
  4. Добро измешајте ја смесата, па додајте чоколадо, исечкано на коцки и повторно соединете.
  5. Во плех врз намастена хартија за печење или без хартија, но намастен и набрашнет плех, распоредете од смесата, така што со лажица ќе земете и ќе ги ставате врз хартијата да добиете мали кругови.
  6. Печете ги колачињата во претходно загреана рерна на 180 степени околу 10-тина минути.
  7. Пред сервирање оставете ги да се оладат.
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Ѓевречиња од мелено месо
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Пилешко со брокули и соја сос
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Топло чоколадо со црвено вино
Смути со калинки
Чоколадни палачинки
Похувани буковки
Салата со карфиол и маслинки
Бели пралини
Салата со компири и туна
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: