Рецепти
Компир салата со јогурт Ана Ѓорова

Необичен рецепт за компир салата што можеби не сте се сетиле да го пробате претходно. Има навистина свеж и убав вкус.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Компир(1 ½ Килограм)

Јогурт(125 Милилитри)

Павлака(100 Милилитри)

Мајонез(2 Супени лажици)

Каперси(25 Грама)

Кисели краставички(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Компирите сварете ги во тенџере со поголемо количество вода, исцедете ги откако ќе се сварат и излупете ги. Потоа исечете ги на коцки и ставете ги во сад настрана.
  2. Каперсите и киселите краставички исцедете ги од течноста во теглата и ситно исечкајте ги.
  3. Во сад измешајте ги павлаката, јогуртот и мајонезот со киселите краставички и каперсите.
  4. Прелијте ги компирите со сосот и послужете ги. Посолете по вкус.
Кесадии со туна
Паштета од хељда
Пита со маслинки и печурки
Шпагети во мексикански сос
Канелони со пилешко месо
Пилешка чорба со карфиол
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Мафини со јаболки и моркови
Шницли со колбаси
Гулаш супа со домати
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Свинско печено со печурки
Ролнички со моцарела
Похувани палачинки полнети со пилешко
Јунешки ќофтиња во сос
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Просо со брокула (посно)
Шпанска чорба со леќа
Копани со тарана
Чорба од риба и ракчиња
Далматинска супа од риба
Полнети јајца со кајмак
Паприкаш од скуши (посно)
Пилешко во сос од горгонзола
Кралска паштета
Филипински лумпии
Ѓулбастии со бешамел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: