Рецепти
Коцки со какао Ана Ѓорова

Вкусни и лесни коцки за одличен десерт со кафето

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер(250 Грама)

Вода(150 Милилитри)

Брашно(380 Грама)

Јајце(11 )

Какао(2 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 )

Млеко(1 Литар)

Маргарин(250 Грама)

Лимон(1 )

Шеќер во прав(150 Грама)

Ванилин шеќер(2 )

Црно чоколадо(1 Пакување)

Масло(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 100 минути

Пандишпан

 1. Од 5 јајца одделете ги белките од жолчките. Со миксер изматете ги белките додека ја добијат потребната цврстина.
 2. Во садот со жолчките додајте го шеќерот и матете со миксер да се растопи.
 3. Во садот со какаото додајте 150 мл топла вода, промешајте и додајте го размешаното какао во садот со жолчките. Матете со миксер да се соедини смесата.
 4. Додајте ги прашокот за печиво и 200 г брашно и мешајте.
 5. Додајте ги и изматените белки и мешајте додека се соедини смесата.
 6. Ставете ја смесата во правоаголна тава за печење обложена со хартија.
 7. Тавата ставете ја во рерна и печете 30 минути на 200 степени.

Фил

 1. Во тенџере на оган ставете ги млекото, 180 г брашно, ванилиниот шеќер и сокот од лимон.
 2. Од останатите 6 јајца одделете ги белките од жолчките, белките ставете ги во длабок сад, а жолчките додајте ги во тенџерето на оган.
 3. Мешајте со жица за матење додека кремот да ја добие потребната густина.
 4. Во друг сад со миксер пенасто изматете ги маргаринот и шеќерот во прав, па додајте ги во изладениот крем и матете со миксерот додека смесата се соедини.

Финална постапка

 1. Тавата со испечениот пандишпан извадете ја од рерна и премачкајте го пандишпанот со фил.
 2. Потоа одозгора истурете го чоколадото претходно растопено во тенџере на оган со лажица масло.
 3. Колачот оставете го во фрижидер да се олади и стврдне, па пресечете на коцки.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: