Рецепти
Крем чорба од компири со сланина Ана Ѓорова

Брзо и лесно предјадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Коцката за супа ставете ја да се вари во тенџере со зовриена вода на оган.
  2. Лентите чадена сланина исечкајте ги на ситни коцки и пржете ги на загреано масло во друго тенџере на оган.
  3. Испржената сланина ставете ја на чинија обложена со хартија.
  4. Главицата кромид ситно исечкајте ја и пржете ја во преостанатото масло каде што ја пржевте сланината.
  5. Компирите излупете ги и исечкајте ги на ситни коцки, па додајте ги во тенџерето со омекнатиот кромид.
  6. Додајте ги темјанот и супата од коцка.
  7. Откако компирите ќе се сварат, тргнете го тенџерето од оган и содржината во тенџерето исмиксирајте ја со рачен миксер или во блендер.
  8. Додајте ги млекото и киселата павлака, зачинете со сол и бибер и повторно измиксирајте.
  9. Чорбата сервирајте ја со пржената сланина и парчиња млад кромид. Може по желба одозгора да изрендате кашкавал или пармезан.
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Солена пита со маслинки
Печени фалафел ќофтиња со сос
Бељуш
Печурки во крцкаво тесто
Пита од лиснато тесто
Полнет леб
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Холандска пита
Полнети печурки со лук и магдонос
Земички со лук
Полнети шампињони
Брза пита со блитва и сирење
Крем чорба од компири со сланина
Чорба од чадено месо
Тиквички на милански начин
Домати со пармезан во рерна
Солена пита со шампињони
Гибаница мафини
Пита со јунешко и пилешко месо
Солени бомбици
Шницли со печурки
Солени полнети мафини
Tопено сирење сo свинско месо
Ќофтиња од гриз со горгонзола
Панцероти со кашкавал и колбаси
Пита со црвен кромид
Чорба со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: