Рецепти
Крем салата со сирење и шампињони Ана Ѓорова

Вкусна салата што може да ја послужите во ордевери за разни прослави и настани, а е одличен додаток со секакви солени јадења

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Маринирани шампињони(1 Шака)

Буковец(1 Кафена лажица)

Младо кравјо сирење(или некое друго помеко 1/2 килограм )

Лук(2-3 Чешниња)

Мајонез(2-3 лажици по вкус колку да се соединат состојките во салатата )

Мелени ореви(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Маринираните шампињони од тегла исцедете ги и ситно исечкајте ги.
  2. Лукот излупете го и згмечете го или ситно исечкајте го.
  3. Сирењето издробете го или испасирајте го со виљушка.
  4. Оревите сомелете ги.
  5. Измешајте ги горенаведените состојки, па додајте им 1 лажичка буковец и околу 2-3 лажици мајонез по вкус, колку да се соедини смесата.
  6. Послужете ја салатата во ордевер со лажица за сладолед, декоративно, како бомбици.
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Палачинки од сладок компир

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: