Рецепти
Крем супа од тиква и компир Ана Ѓорова

Есенски специјалитет што мора да го испробате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мускатна тиква(долгнавеста 600 грама )

Компир(300 Грама)

Морков(1 поголем )

Павлака(150 Грама)

Вегета(2 Супени лажици)

Сол(1/2 Кафена лажица)

Маслиново масло(3 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Тиквата, компирите и морковот се лупат и добро се мијат.
  2. Исчистената тиква и морковот се рендаат на крупно ренде, а компирите се сечкаат на ситни коцкички.
  3. Исечканиот зеленчук се става во тенџере, се зачинува со вегета, сол и се додава вода колку да ги покрие состојките.
  4. Откако ќе зоврие, се вари уште 15 минути на умерен оган.
  5. Супата се остава да се олади, па се додаваат павлаката, копарот и маслиновото масло.
  6. Целата содржина во тенџерето се блендира со рачен блендер и супата се служи со масло од тиква и со семки од тиква.
Кесадии со туна
Паштета од хељда
Пита со маслинки и печурки
Шпагети во мексикански сос
Канелони со пилешко месо
Пилешка чорба со карфиол
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Мафини со јаболки и моркови
Шницли со колбаси
Гулаш супа со домати
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Свинско печено со печурки
Ролнички со моцарела
Похувани палачинки полнети со пилешко
Јунешки ќофтиња во сос
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Просо со брокула (посно)
Шпанска чорба со леќа
Копани со тарана
Чорба од риба и ракчиња
Далматинска супа од риба
Полнети јајца со кајмак
Паприкаш од скуши (посно)
Пилешко во сос од горгонзола
Кралска паштета
Филипински лумпии
Ѓулбастии со бешамел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: