Рецепти
Кремаст намаз од грашак Ана Ѓорова

Користете го за сендвичи или како додаток со месо и свеж зеленчук

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Грашак(400 Грама)

Свежо нане

Лимон(1/2 )

Сончоглед(или намаз од сончоглед 2 лажици )

Маслиново масло(2 Децилитри)

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во блендер ставете го сварениот грашак.
  2. Додајте неколку листови свежо нане, сок од половина лимон, сончоглед, маслиново масло и малку бибер.
  3. Соединете ги сите состојки во блендерот додека добиете хомогена смеса.
Тава ориз на кочански начин
Салата од леќа и пченица
Шпагети со пилешки сос
Коцки од компир
Бело касато
Ципура на жар
Телешка чорба
Пита со коприва и праз
Солени колачиња со сончоглед и сусам
Сикма
Слатко од вишни
Шери бомбици
Локум бомбици
Подварок со куркума
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Овесни барови со смокви
Солена пита со маслинки
Макало од кисело млеко
Печени фалафел ќофтиња со сос
Смути од грозје
Сок од јаболко
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Десерт кус-кус
Фритата со домат, туна и сирење
Чорба од пилешки гради
Печурки во крцкаво тесто
Турски ѓевречиња (посно)
Пита од лиснато тесто

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: