Рецепти
Кремаста салата со бело вино Ана Ѓорова

Кремаста салата што е одлично предјадење за со разни печива, пити, кифли и слично

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кромид(1 Главица)

Сирење(300 Грама)

Лук(3 Чешниња)

Кисела павлака(360 Грама)

Бело вино(200 Милилитри)

Ореви(или кикирики 100 грама )

Ориз(200 Грама)

Шунка(300 Грама)

Мајонез(250 Грама)

Морков(1 )

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Две чешниња лук и кромидот ситно се сечкаат и се пржат на загреано масло во тенџере на оган.
  2. Откако ќе омекнат, се додава оризот и ренданиот морков.
  3. Откако оризот ќе се запржи, се додава белото вино и 300 мл вода.
  4. Се зачинува со бибер и сол и се вари додека течноста да испари.
  5. Преостанатиот лук се гмечи и се меша со дробеното сирење, мелените ореви (или кикирики) и исечканата шунка.
  6. Сето тоа добро се меша и се додава изладената содржина од тенџерето со ориз, киселата павлака и мајонезот и салатата се меша.
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Посен колач со јаболко и банана
Шеќерни јаболки
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Сос од грав и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: